Vitamín H a „ti druzí..“

Zaslal admin | Molekulární vodík

Kosmetický průmysl a výrobci doplňků stravy ve svých přípravcích hojně užívají látky Biotin, faktor R, Vitamín H nebo vitamín B7. Možná vás překvapí zjištění, tak jako byli překvapeni i vědci, že se nejedná o čtyři rozdílné látky, ale o látku jedinou.

Historie bé-sedmičky

Vitamín B7 byl objeven roku 1927 v souvislosti s takzvaným „egg white injury“ zranění bílkem. Tehdy skupina vědců pozorovala na pokusných potkanech krmených vaječným bílkem vznik dermatitidy a ztrátu srsti. Do té doby byla tato látka známa jako rozdílné faktory, které jsou nezbytné pro růst mikroorganismů Bios II, vitamín H a koenzym R.  Brzy se ukázalo, že se jedná o látku jedinou, která byla pojmenovaná Biotin.  Tento mnoho-jmenný vitamín byl poprvé izolován roku 1932 z vaječných žloutků a byl použit k úspěšné léčbě egg white injury. Syntetizován a detailně popsán byl mezi roky 1940 a 1943.

Biotin

Je ve vodě rozpustný vitamín obsahující síru. Komplex vitamínů B a tedy i Biotin je nezbytný pro správné metabolizování uhlohydrátů (je kofaktorem karbooxyláz), tuků a aminokyselin. Významný je zejména v období těhotenství a výživě rostoucího embrya. Biotin je ve vodě rozpustný a to znamená, že není v těle ukládán. Je ale produkován střevní mikroflórou a jeho dostatek (nebo spíše nadbytek) je zajišťován příjmem potravy. Z těchto důvodů je jeho nedostatek spíše vyjímečný. Hypervitaminóza nebyla u biotinu prozatím zjištěna.

Nedostatek Biotinu

Za zcela speciálních okolností může nedostatek biotinu způsobit větší či menší zdravotní komplikace jako ztráta vlasů, suchou kůži, takzané koutky, dermatitida, závratě, nespavost, deprese nebo například ztrátu chuti vedoucí až k anorexii. Nedostatkem vitamínu B7 jsou ohroženi také lidé dlouhodobě nemocní, odkázani na umělou výživu, lidé trpící Kronovou nemocí, lidé užívající dlouhodobě antibiotika a podobně. Bohatým zdrojem biotinu jsou zejména vaječné žloutky, arašídy, játra, vepřové maso, kvasnice nebo sýr.

Věděli jste, že:

  • písmeno H za slovem vitamín je odvozeno ze slova haar (vlasy) nebo haut (kůže)
  • kromě výše vyjmenovaných názvů byl biotin označován také jako faktor S, W, X nebo vitamín Bw

 

Zdroje: