Céčka, nezbytná céčka..

Zaslal admin | Revitalizace

Vitamín C nebo také kyselina L-askorbová je jednou z nejdůležitějších a pro lidský život naprosto nezbytných látek. Na rozdíl od většiny organizmů si ho člověk není schopen syntetizovat sám a je odkázán na přísun vitamínu C z potravy.

K čemu všemu je céčko dobré?

Vitamín C se podlí na správné tvorbě pojivových tkání, zabezpečuje pevnost kůže a stěn krevních cév. Podporuje proces hojení a hraje nezastupitelnou roli v imunitním systému. Je nezbytný při syntéze kolagenu, keratinu a dalších látek. Má také vliv na pevnost kostí a stabilitu kotvícího aparátu zubů. Díky vitamínu C je tělo schopné vstřebat další z velmi důležitých prvků – železo. V neposlední řadě představuje také významný antioxidant pro odbourávání oxidačního stresu, způsobeného volnými radikály a jinými ROS. Nedostatek vitamínu C může pro člověka představovat velmi závažný zdravotní problém, avitaminóza pak může vést až k úmrtí.

Když nám céčko chybí

Symptomy spojené s nedostatkem vitamínu C byl zdokumentovány již u antických lékařů, příčina sama nebyla ovšem lidem po dlouhá staletí známa. V kontextu novodobých evropských dějin byla v souvislosti s velkými námořními výpravami a kontakty s domorodými obyvateli objeven vztah mezi umrtími námořníků a nedostatky v jejich jídelníčku. Těžký nedostatek Vitamínu C se manifestuje jako onemocnění, které je někdy nazývané nemocí námořníků – kurděje. Nejznámějším, ale ne jediným, projevem kurdějí je vypadávání zubů, právě pro poruchu tvorby pojivové tkáně. Ta souvisí také s postupným praskáním cév, podkožnímu krvácení, krvácení z dásní a modřinami. Chybějící vitamín C pak neumožňuje správné vstřebávání železa spojeného s krvetvorbou a postižený vykazuje znaky anémie. Snižuje se také odolnost proti infekčním onemocněním, zpomaluje se hojení ran. Vše provází únava a celková sešlost. V posledním stádiu člověk ztrácí vědomí a umírá.

Vlivem nezdravého životního stylu trpí mírným nedostatkem vitamínu C značná část populace. Tento nedostatek se projevuje poměrně nenápadně – např. běžným krvácením dásní nebo pociťovanou únavou. S vyšší spotřebou vitamínu C je třeba počítat při zvýšené fyzické námaze, psychickém vypětí nebo těhotenství. Ohroženou skupinou jsou také děti. Vitamín C je nezbytný pro správný růst kostí a jeho nedostatek může u dětí vést k jeho zpomalení nebo narušení tělesné stavby – osteomalancii. Těžší nedostatky se vyskytují u rizikových skupin jako jsou například lidé bez domova, alkoholici nebo drogově závislí. Přesto bychom jeho nedostatek neměli podceňovat. Dostatek vitamínu C lze získat z čerstvého ovoce nebo zeleniny a to i z například zcela obyčejných brambor. K dispozici jsou samozřejmě také doplňky stravy.

Víte, že:

  • dalšími organismy, které nejsou schopny syntetizovat vitamín C, jsou morčata, některé druhy netopopýrů nebo primátů
  • počet obětí kurdějí mezi námořníky minulosti se odhaduje až na 2 miliony

 

Zdroje: