Skrytá síla kolagenu

Zaslal admin | Pohyb

Základní stavební hmotou všech pojivových tkání, tedy vazů, kostí, zubů, cév nebo chrupavek, je ve vodě nerozpustný protein kolagen. Pojivové tkáni zajišťuje kolagen zejména její správné mechanické vlastnosti. Jako složka mezibuněčné hmoty se dále spolupodílí na celé řadě do nedávné doby netušených funkcí pojivové tkáně zahrnující funkce strukturální, imunitní, nutriční nebo reparační.

Typy kolagenů

Kolagen se dělí na dodnes objevených 28 typů, z nichž nejrozšířenější a v těle nejvíce zastoupené  jsou typy I, II a III. Kolagen obecně tvoří až 30% všech proteinů lidského těla, z toho téměř 90% zahrnuje kolagen typu I. Odlišnost jednotlivých kolagenů tkví v různé sekvenci aminokyselin – glycinu, prolinu, hydroxyglicinu a hydroxylisinu. Za základní (vyšší) jednotku kolagenu je považován takzvaný tropokolagen. Tropokolagen má strukturu pravotočivé trojšroubovice peptidových alfa řetezců. Polymerací molekul tropokolagenu vznikají příčně pruhované mikrofibrily. Mikrofibrily agregují ve fibrily a ty dále ve vlákna a svazky vláken.

Kde se kolageny nachází?

Nejrozšířenější kolagen prvního typu se nalézá například právě v kostech, vazech, škáře kůže nebo zubu. Najdeme ho ale také v rohovce, pouzdrech orgánů, cévách nebo v kůře vaječníku. Fibrily kolagenu typu II jsou, mimojiné, neodmyslitelnou součástí hyalinní, vazivové i elastické chrupavky. Kolagen typu III se svou strukturou a výskytem podobá prvnímu typu. Fibrily kolagenu III vytváří takzvané retikulární sítě, proto byl dříve spíše znám jako retikulin. Retikulární vlákna slouží zejména jako opora měkým tkáním. Kolagen III je v průběhu vývoje organizmu postupně nahrazován kolagenem typu I.

Využití v medicíně

Využití kolagenu v medicíně, průmyslu nebo kosmetice se zdá být téměř nevyčerpatelné. Kolagené svazky vláken jsou jednou z hlavních surovin při výrobě usní, vyrábí se z něj obalové fólie, cévní náhrady, chirurgické nitě, využívá se v kostní chirurgii nebo v přípravcích péče o pleť. Velmi významným a v současnosti ostře sledovaným využitím kolagenu je jeho aplikace jako nosiče léčiv.

Kolagen II a revmatoidní artritida

Zvláštní význam kolagenu typu II podávaného v nejrůznějších doplňcích stravy lze demonstrovat na jeho využití při léčbě zákeřné revmatoidní artritidy. Rozpoznání hlavní příčiny tohoto závažného onemocnění – autoimunitní poškození chrupavčité tkáně – vedlo k překvapivému odhalení způsobu, jakým podávání kolagenu typu II terapeuticky působí. Podávání velmi malého množství kolagenu II nenahrazuje, jak by se na první pohled mohlo zdát, již poškozený kolagen, ale vytváří v těle imunitní toleranci. Ukázalo se totiž, že kolagenová kůra paradoxně stimuluje tvorbu protizánětlivých látek lymfocity a sekundárně tak redukuje poškození způsobené protilátkami.

 

 

Zdroje: