Chrupavka z cukru

Zaslal admin | Pohyb

Chondroitine sulfát a Glukosamine sulfát

jsou časté komponenty přípravků pro kloubní výživu a oba patří mezi takzvané pomalu působící léky osteoartrózy. V současné době probíhá celá řada výzkumných programů, které mají za cíl vyhodnotit jejich účinnost jak v dlouhodobé léčbě kloubních onemocnění a jejich vzájemné spolupůsobení v mnoha-složkových přípravcích. Pro účinnost jak chondroitinu tak glukosaminu je třeba mít na paměti, že doba nástupu účinnosti obou látek se pohybuje v rozmezí jednoho měsíce a nelze proto očekávat okamžitý pokrok. Dlouhodobější léčba je na druhou stranu vyvážena dobrou tolerancí a prakticky nevyskytujícími se vedlešími účinky.

Chondroitine sulfát

je, podobně jako kyselina hyaluronová, mukopolysacharid a spolu s ní tvoří podstatnou část mezibuněčné hmoty chrupavky. Účinek podávání chondroitinu při léčbě kloubních onemocnění byl prokázán řadou výzkumů a to jak v účinnosti symptomatické tak strukturální. Symptomatický účinek chondroitinu spočívá v jeho schopnosti tlumit příznaky provázející osteoartrózu, strukturální účinek se projevil ve schopnosti tlumit postup onemocnění.

Glukosamine sulfát

je monosacharid, který je jednak výchozí látkou pro syntézu monosacharidů nebo je přímo komponentem jiných složitějších sacharidů, jakým je například chondroitine sulfát. Glukosamine je znám ve dvou svých formách s rozdílnou účinností a to jako glukosamin chlorid a účinnější glukosamine sulfát. Jeho působení lze srovnat s působením chondroitinu.

 

Zdroje: