Vápník nejen pro vaše kosti

Zaslal admin | Pohyb

Když se řekne vápník…

Řekne-li se vápník, pak se automaticky asociuje kost. Celých 99 procent veškerého vápníku obsaženého v lidském těle je totiž opravdu vázáno v kostech, které představují jakési dlouhodobé zásobárny tohoto životně důležitého prvku. Významná stavební role kalcia ovšem nesmí v žádném případě zastínit ono zbylé procento a celkovou úlohu, kterou pro organismus vápník hraje.

Důležitost vápníku

Vápník nebo lépe vápenaté ionty jsou nezbytné například pro normální srážlivost krve, snižují nervosvalovou dráždivost, udržují selektivní propustnost buněčných membrán, podílí se na signálních funkcích nebo reguluje srdeční rytmus.

Příjem vápníku

Lidský organizmus přijímá vápník, podobně jako jiné minerály, pouze v potravě. Denní dávka vápníku by se měla pohybovat u dospělého člověka kolem hodnoty 1000 mg za jeden den. Tato hodnota závisí na věku, schopnosti střeva resorpce vápníku, genetických predispozicích, alkalickém pH nebo životním stylu. V některých životních obdobích je tato potřeba obecně vyšší. V období dospívání a růstu se jedná o hodnotu 1200 mg/den, u kojících žen kolem 1400 mg/den, u žen v menopauze ještě více.  Je třeba si uvědomit, že tělo je schopno resorpce pouze jedné třetiny vápníku z celkového příjmu.

Resorpce vápníku probíhá v tenkém střevě – v takzvaném duodenu (první části tenkého střeva) a jejunu (horní oddíl tenkého střeva), částečně  pak nižších částech a střevě tlustém. K snížené resorpci a negativní kalciové bilanci pak přispívají faktory takzvaného nezdravého životního stylu jako kouření, konzumace alkoholu nebo dokonce pití kávy. Nepříznivou bilanci také ovlivňuje zvýšená tělesná námaha nebo těžká práce.

Z čeho vápník získáváme?

K dosažení optimálního příjmu vápníku lze doporučit stravu bohatou na tento minerál. Vhodné jsou zejména mléko a mléčné výrobky, zejména pak kvalitní tvrdé sýry. Ty totiž neobsahují látky, které vážou vápník do některé z nevstřebatelných forem, a na druhou stranu se v nich vyskytují amynokyseliny a laktóza, které vstřebávání vápníku podporují. Ukázalo se, že překvapivě nejhodnotnějším zdrojem vápníku je obyčejný mák. Pro správné vstřebávání vápníku je nezbytný dostatečný příjem vitamínu D, proto jsou vhodným zdrojem obou látek například ryby. Pro vegetariány a vegany nelze než doporučit košťálovou zeleninu, tofu nebo sezamová semínka.

Nedostatek a přebytek vápníku

Nedostatečný příjem vápníku, zvláště pak v kritických obdobích lidského života, může vést k závažným poruchám metabolických a stavebních funkcí nebo přímo k život ohrožujícím onemocněním jakým je například osteoporóza. Stav snížené hladiny vápníku se nazývá hypokalcémie, kterou provázejí příznaky jako bolesti hlavy, bolesti břicha, snížená hmotnost, průjem, zvýšená nervová a svalová dráždivost a celá řada dalších syndromů. Nemělo by se ale zapomínat na opak hypokalcémie – hyperkalcémii. Tento stav vzniká nadbytečným příjmem a resorpcí! vápníku, obvykle v hodnotách přesahující dva gramy denně. Hyperkalcémie také provází celou řadu maligních onemocnění. Opatrné by měly být zejména osoby se zvýšenou střevní absorpcí vápníku.

 

 

Zdroje: