MSM – nepěkná zkratka pro minerál krásy

Zaslal admin | Pohyb

MSM,

též znám jako methyl-sulfonylmethan nebo také dimethylsulfon je organická sloučenina síry, která je hojně užívána jako jedna z podpůrných látek v přípravcích pro kloubní výživu a jiných doplňcích stravy. Někdy se také MSM využívá v přípravcích proti ronchopatii – chrápání. V současné době je dimethylsulfon předmětem řady studií, které mají prokázat jeho plný potenciál pro lidský organizmus a zdraví. Doposud bylo prokázáno, že MSM působí protizánětlivě, pomáhá ulevit od bolesti a zlepšuje funkce chrupavčité tkáně, zvláště pak při osteoartritídě.

Zdroj síry

MSM je ale především jedním ze zdrojů pro život nezbytné síry. Síra je biogení prvek, důležitý pro tvorbu bílkovin. Někdy je také označována také jako minerál krásy. Jako důležitý činitel při tvorbě kolagenu pomáhá udržovat zdravé nejen naše chrupavky, ale i vlasy, nehty a penost pokožky. Užívá se také v přípravcích pro zevní užití k léčbě dermatitidy, akné, ekzému a lupénky.

Když je síry málo…

Nedostatek síry může ovlivnit náš trávicí trakt, hrozí zvýšené nebezpečí arteriosklerózy, zhoršuje se pohyblivost. Dalším z příznaků nedostatku síry je tvorba křečových žil, bolestivost šlach nebo drobnější kosmetické vady jako třepení vlasů a nehtů nebo suchá, vrásčitá pokožka.

Kde síru najdeme?

Síra se běžně vyskytuje v potravinách jako je česnek, cibule, ryby, ořechy nebo kapusta, brokolice nebo květák. Je třeba ale upozornit, že tepelnou úpravou se velká část nestabilní síry znehodnocuje, což může být jedním z důvodů většího nebo menšího nedostatku tohoto prvku u většiny populace.

Víte, že:

  • síra tvoří až 0,09% zemské kůry
  • pro fungicidní vlastnosti se síra využívá například k ošetření vinných sudů a sklepů

 

 

Zdroje: