Kov pro celé tělo

Zaslal admin | Revitalizace

Zinek je druhým nejhojněji zastoupeným kovem v lidském těle a spolu s hořčíkem je pro organismus naprosto esenciálním prvkem. Je zastoupen v hojné míře ve většině tělesných orgánů, kostech a tělních tekutinách. Největší podíl má pak v krvi a spermatu.

 

Význam zinku

O jeho nezbytnosti hovoří jak řada metabolických procesů a funkcí, kterých se účastní, tak množství poruch, které provází jeho nedostatek. Zinek je nejen důležitý pro syntézu DNA a proteinů, je také nepostradatelný při aktivitě více než tří set enzymů nebo buněčném dělení a buněčné diferenciaci. Jeho vlastnosti z něj činní naprosto esenciálním prvkem pro vývoj a růst organismu. Zinek napomáhá odbourávat radikálové metabolity, je tedy velmi významným antioxidantem. Jako regulátor tvorby dopaminu hraje zinek důležitou roli v oblasti lidského psychického naladění.

Potřebu zinku pro správné fungování tělesných a kognitivních funkcí těla lze zdůraznit také negativně. Příčiny nedostatku lze hledat jednak v genetických predispozicích pro difunkci vštřebávání prvku (Danboltova choroba), dále pak v samotném nedostatečném příjmu nebo špatně volené dietě. Denní příjem by se měl v závislosti na pohlaví, věku, tělesném ustrojení a energetické potřebě pohybovat dospělého jedince v rozmezí od 10 mg do 25 mg.

 

Když zinek chybí

Deficit zinku má vliv  na normální fungování některých smyslů, zejména pak ovlivňuje zrak (šeroslepost) nebo způsobuje citlivost na světlo - fotofobii., vede k poruchám čichu a sousledně i chuti. Člověk se díky nedostatku tohoto prvku stává náchylnějším k infekcím nebo trpí špatnou hojivostí ran. Z kognitivních funkcí pak snížená koncentrace zinku vede nejzřetelněji k zhoršené paměti. U lidského plodu může deficit zinku vést až k rozštěpu páteře, poruchám růstu a v dospívání k poruše sexuálního vývoje. V dospělosti může vést ke strátě libida, sexuálním poruchám a konečně i k neplodnosti.

 

Kde hledat zinek?

Potraviny bohaté na zinek hledejme zejména mezi potravinami bohatými na proteiny, mase, ustřicích, játrech, kořenové zelenině, celozrném pečivu nebo luštěninách. Je ovšem nutné zdůraznit, že zinek se lépe vstřebává spíše ze živočišných než rostlinných zdrojů.

 

Zdroje: