Posvátná Cesmína

Zaslal admin | Hubnutí

Cesmína paraguayská je posvátnou rostlinou uctívanou kmenem jihoamerických domorodých obyvatel Guarani. V našich končinách se s touto bylinou můžete setkat v podobě stále populárnějšího odvaru Yerba Maté.

 

Co je to Cesmína?

Cesmína je stálezelený strom rostoucí v nadmořských výškách od 500 do 700 m.n.m. Roste a pěstuje se zejména v Paraguayi (proto také její přídomek paraguayská), Argentině, Uruguayi nebo Brazilii. V divoké přírodě dorůstá strom cesmíny až 20 metrů, je li kultivovaná, pak pro potřeby sklizně se zastřihuje na výšku osmi metrů.

 

Přednosti Cesmíny

Pití maté z nádoby kalabasy brčkem bombilla představuje pro obyvatele Paraguaye a dalších států jižní Ameriky malý rituál a neodmyslitelně patří do jejich každodenního programu. Maté se pije zejména pro své povzbudivé účinky, kterými v mnohém předčí kávu. Stimulační účinky takzvaného mateinu ale nejsou jedinými blahodárnými účinky Cesmíny.

 

Pomocník při...

Jednou z předností odvaru Maté je schopnost potlačit pocit hladu a je proto vhodným pomocníkem při redukčních dietách. Listy cesmíny obsahují dále celou řadu vitamínů skupiny A, B, C nebo minerálů jako hořčík, draslík, železo a fosfor. Neméně zajímavou látkou obsaženou v maté je theofylin, který napomáhá uvolňovat a posilovat dýchací cesty a může napomáhat při léčbě respiračních potíží a astmatu. Theofylin spolu s další látkou Cesmíny theobrominem (alkaloid obsažený v plodech kakaovníku) má pozitivní dopad na lidskou nervovou soustavu. V neposlední ředě je nutné zdůranit významné antioxidační působení odvaru Yerba Maté.

 

Zdroje: