B komplex pro sílu a energii

Zaslal admin | Revitalizace

Takzvaný B komplex tvoří v současnosti celkem jedenáct vitamínů. Látky jako adenin, cholin nebo kyselina lypoová byly z tohoto seznamu pro nesplnění definičních nároků na vitamín vyřazeny. Protože jsou vitamíny skupiny B kofaktory metabolizmu cukrů, tuků a aminokyselin, bývají někdy přezdívané jako vitaminy síly a energie a krásy. Vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě a proto je jejich nadbytek v těle velmi zřídkavý.  Pojďme se podívat na některá nejdůležitější "Béčka" trochu blíže.

 

Vitamín B1

neboli thiamin působí blahodárně zejména na náš nervový systém. Jeho silný nedostatek se projevuje jako známá nemoc Beri Beri.  Deficitem vitamínu trpí také lidé s problematickým vztahem k alkoholu. Zdrojem thiaminu v potravinách jsou obiloviny, maso nebo med. Pití nápojů s obsahem kofeinu snižuje hladinu vitamínu B1 v těle!

 

Vitamín B2

nebo také riboflavin je třeba přijímat potravou, tělo si ho není schopno syntetizovat samo. Jeho nedostatek provází poměrně známý příznak, projevuje se jako bolestivé koutky nebo drobné záněty dutiny ústní. Riboflavin je součástí enzymů zodpovědných za buněčné dýchání. Lidé ohrožení nedostatkem riboflaminu jsou zejména ti, kteří užívají antibiotika, s onemocněním štítné žlázy nebo diabetici. Na rozdíl od některých býložravců neobsahuje lidský trávicí trakt potřebnou mikroflóru, která by byla schopna vitamín produkovat. Proto další skupinou ohroženou nedostatkem riboflaminu jsou vegani. Zdrojem riboflavinu jsou totiž především potraviny živočišného původu.

 

Vitamin B3

známý též jako kyselina nikotinová jsou užívá jako terapeutického prostředku v léčbě dyslipidémie - metabolických onemocnění charakterizovaných zvýšenou hladinou lipidů v plazmě. Vitamín B3 hraje klíčovou roli v energetickém metabolizmu buňky. podobně jako u jiných vitamínů skupiny je nutné kyselinu nikotinovou přijímat v potravě. Jeho nedostatek způsobuje nemoc zvanou pellagra. Bohatým zdrojem vitamínu B3 jsou kvasnice, brokolice, mrkev nebo játra.

 

Vitamín B5

získal svůj další název kyselina pantothenová z řeckého "všebytná" nebo všude se nacházející. Vitamín B5 se totiž doslova účastní metabolismu všech živin a o jeho nezbytnosti tedy nemůže být pochyb. jeho aktivní forma koenzym A je vedle biotinu vitamínem krásy a proto je často přidáván do kosmetických přípravků k revitalizaci kůže, vlasů a nehtů. Podílí se dále mimojiné na syntéze cholesterolu a mastných kyselin. Protože se vitamín B5 nachází ve všech potravinách (je všudypřítomný) je jeho nedostatek spíše vzácný. V těchto ojedinělých případech se ale projevuje jako nespavost, deprese nebo křeče v končetinách.

 

Vitamín B6

označuje tři deriváty - pyridoxin, pyridoxal a pyridoxamin. jeho aktivní forma je velmi důležitým kofaktorem enzyml, podílí se na syntéze  amynokyselin a sacharidů. Potravinovým zdrojem vitamínu B6 jsou podobně jako u dalších "béček" játra, vejce, kvasnice nebo také avokádo, mrkev a kapusta. Nedostatek vitamínu B6 je spíše vzácnější a souvisí s nedostatkem jiných vitamínu skupiny B. Může se v ojedinělých případech schodovat s příznaky deficitu jiných vitamínů a zhoršenou pamětí.

 

Vitamín B9

známý jako kyselina listová nebo folát je naprosto esenciální látkou při tvorbě nukleových kyselin tedy DNA a RNA. Přítomnost folátu je nutná při syntéze a metabolizmu celé řady amynokyselin. Velmi důležitá je proto zejména pro správný růst plodu a při krvetvorbě. jak napovídá název kyseliny, jejím hlavním zdrojem je listová zelenina. Nedostatek vitamínu B9 vede k megaloblastické anémii- tedy poškození krevních buněk! Jako jeden z mála vitamínu skupiny B je, navzdory své esenciální roli, ve vyšších koncentracích pro tělo toxický.

 

Vitamín B12

kobalamin je molekulárně nejsložitějším zástupcem vitamínů B. Jeho roli v organizmu je srovnatelná s rolí vitamínu B9. Dostatečný příjem kobalaminu má pozitivní vliv na nervovou soutavu, kognitivní funkce a snižuje riziko srdečních příhod. na rozdíl od většiny svých soukmenovců je ukládán do zásob v játrech. Protože se významně podílí na krvetvorbě, projevuje se jeho nedostatek formou chudokrevnosti. Jeho primárním zdrojem jsou vejce, mléko, maso a vnitřnosti.

 

 

Zdroje: