Nízko-energetická dieta

Zaslal admin | Hubnutí

Redukční dietu volíme ve chvíli, kdy je nutné z nejrůznějších důvodů rychle ubrat na váze. Jedná se o nárazovou upravu jídelníčku, která má zajistit kýžený výsledek, ale nemá se ve většině případů stát standardem našeho stravování. Po skončení redukční diety proto musí dojít ke komplexní změně našich (nejen stravovacích) návyků, chceme li si naši nově získanou váhu udržet.

Metod a strategií redukčních diet byla vypracována celá řada. Základním kamenem nízkoenergetických diet je omezení přísunu kalorií tak, aby energetický výdej převyšoval příjem. Většina redukčních diet (zvláště pak nejsou li konzultovány s odborníkem) klade na člověka zvýšené nároky na sebedisciplínu a sílu vůle.

U některých typů, jako u Bodové nebo Devítidenní diety, je omezena pouze kvantita přijatých potravin, jiné jsou postaveny výhradně na určitém druhu stravy (ovocná dieta, rýžová dieta) nebo na speciálně sestavených nízkokalorických jídelničcích, které mají během hubnutí zaručit nezbytný přísun důležitých živin.

Jiné postupy jsou založeny na omezení jedné nebo více potravinových složek. Sem lze zařadit populární Atkinsonovu dietu, která významě omezuje přísun sacharidů, nebo proteinovou (Dukanovu) dietu, která je vedle omezení sacharidů vystavěná na předepsaném přísunu proteinů. Breussova dieta je postavena na čtyřiceti denním nahrazení pevné stravy šťávami a čaji.

Další strategie hubnutí operují s tělesnými rytmy. Osmihodinová dieta předpokládá přirozené střídání příjmu potravy a hladovení. Dieta je pak vymezena určitými hodinami dne, kdy je povololeno jíst.

Některé z diet jsou postavené na předpokladech, které na první pohled nesouvisí se zažíváním. Peter D'Adamo vyvynul svou diet na základě rozlišení různých genetických typů, z nihž každý vyžaduje různý typ dietního stravování. Tyto typy se manifestují v krevních skupinách.

Některé diety jsou spíše záležitostí životního stylu a přesahují možnosti jednorázového hubnutí. patří sem oblíbená krabičková dieta, dieta založená na dělené stravě, raw dieta nebo omezení přísunu cholesterolových potravin (TLC).

V současné době je k mání nepřeberné množství hubnoucích programů. Pokud se rozhodnete nastoupit cestu redukční diety, konzultujte své možnosti s renomovaným odborníkem, zapojte do hubnutí pohyb a pozitivní myšlení. V současné době je natrhu i řada doplňků stravy, které vám mohou pomoci překonat, některé obtíže, které sebou hubnutí nutně nese.

Chce to jen pevnou vůli a odhodlání žít zdravěji  :)