Jídelníček při nízko-energetické dietě

Zaslal admin | Hubnutí

Každá redukční dieta (vychází li z vlastní iniciativy) by v ideálním případě měla být konzultována s kvalifikovaným odborníkem, který by vám měl mimojiné pomoci sestavit vhodný jídelníček. Intuitivní diety postavené na "hladovění" a laickém počítání kalorií vás mohou připravit o celou řadu pro tělo nezbytných látek a ve výsledném efektu i přivodit zdravotní komplikace. Protože je sestavení jídelníčku spíše individuální záležitostí, nabídneme vám jen krátký orientační přehled potravin, které jsou z hlediska redukčních a nízkoenergetických diet nejvhodnější. Přehled bude doplněn potravinami na takzvané černé listině, tedy těmi, které se v těchto případech nedoporučují.

Ideální jídelníček nízkoenergetických diet by se měl skládat ze zeleniny s vysokým obsahem základních vitamínů. Nemělo by například chybět kysané zelí a nejrůznější druhy salátů.

Pokud se přátelíte s houbami, pak máte zelenou. Houby nejenže mají téměř nulovou energetickou hodnotu, ale obsahují mimojiné vysoký podíl vitamínu D a celou řadu minerálních látek. Jsou také cenným zdrojem vlákniny.

Vláknina obecně by ve vašem dietním jídelníčku rozhodně neměla chybět. Dopřát si tedy můžete například chléb z žitné nebo lněné mouky.

Co se týká mléčných výrobků, tak ani zde se nemusíte absolutně omezovat. Odstředěné mléko, podmáslí, bílý jogurt nebo tvaroh jsou povoleny. Čerstvé máslo do deseti gramů denně vám také nemusí narušit váš přísný režim.

Nemusíte se nutně vyhýbat ani masu, i když v opradu přísných dietách by bylo vhodnější zvolit spíše zeleninové nebo masové vývary. Pokud ale patříte mezi pravověrné masožravce, pak místo vepřového volte spíše hovězí, telecí nebo skopové. Ještě lépe pořídíte s králičím, drůbeží a rybou.

Při úpravě pokrmů se pokuste vyvarovat silným chutím a omezte koření. Stimuluje totiž chuť k jídlu. Vyhněte se smaženým jídlum nebo úpravě na živočišných tucích. Za studena lisované oleje můžete použít například k ochucení salátů. Pitný režim dodržujte nejlépe pomocí neslazeného zeleného čaje nebo fresh džusy.

Asi není nutné připomínat, že při redukčních dieatách je více než vhodné vyhnout se sladkým pokušením. Také vše tučné by mělo jít stranou. slanina, tučné vepřové a ryby by bylo vhodné odložit stranou. bohužel ani tolik oblíbená kachna nebo svatomartinská husa nenajdou ve vašem novém jídelníčku své místo. nejinak tomu bude s tuňákem, rybou v oleji nebo lososem. uzeniny a paštiky nahraďte raději kvalitní šunkou. Vynechat byste měli také rýži, těstoviny a knedlíky. Mouka obecně by neměla figurovat v žádné s dietních potravin.

Pozor! Alkohol za volant redukční diety nepatří stejně jako sladké limonády! tučnější ovoce jako banány, fíky nebo avokádo nahraďte raději čerstvou zeleninou.

Při každé redukční dietě je nutné si zapamatovat, že úbytek na váze není konec, ale začátek vaší cesty k udržení štíhlé linie. Etapa redukční diety by ve vás měla snahu k přehodnocení svých dosavadních stravovacích návyků. A rada na závěr. Bez dostatečného pohybu, je každá dietní snaha marná.