Silice voňavé a léčivé

Zaslal admin | Hubnutí

Esenciální oleje neboli silice tvoří nedílnou součást světa vůní a chutí. V současné době je těchto látek známo několik tisíc a jsou využívány v néjrůznějších průmyslových odvětvích, nejčastěji pak v parfummerii a farmacii. Většina silic je ve svém původním stavu bezbarvá, oxidací časem mění nejen svou barvu ale také konzistenci. Silice jsou lipofilní, tedy ve vodě jen velmi obtížně rozpustné.  Díky jvysoké těkavosti při nízkých teplotách si můžeme užívat jejich intenzivní aroma

Esenciální oleje jsou obvykle složené z poměrně velkého počtu látek. Některé silice obsahují i padesát nejrůznějších chemických sloučenin. Není proto divu, že v esenciálních olejích nalezneme prakticky všechny druhy organických sloučenin.

Silice jsou získávány obvykle destilačními postupy z nejrůznějšího rosliného materiálu. Právě rostlinám totiž často slouží buď jako jeden z ochraných prostředků před býložravci nebo naopak mají za úkol přilákat opilovače. esenciální oleje hrají jistě důležitou roli v "imunitním" systému rostlin. Celý rozsah jejich významu ovšem nebyl doposud objasněn.

Parfuméři přirozeně používají silicpro komponování svých vonných zkrášlovadel. Silice mají nicméně také celou řadu zdravotních uplatnění.

Byl potvzen jejich antiseptický a protimykóní účinek. v nejrůznějších směrech působí blahodárně na náš trávicí trakt, stejně jako na vylučovací soustavu. Pro jejich schopnost dráždit pokožku se často užívají v přípravcích proti revmatismu a dermatologickým obtížím.

 

 

Zdroj: