Interview s lékařem - problémy s pohybem

Zaslal admin | Pohyb

Krásný a vitální den,

jistě sami víte, že informace jsou jednou z nejdůležitějších komodit dneška. My vám informace nehodláme prodávat, ale předávat a to pokud možno vyzískané z těch nejhodnotnějších zdrojů. Dnes vám proto přinášíme krátký rozhovor s jedním z předních českých ortopedů na téma, které je mu (a nám také) velice blízké:

 

Potíže a řešení v oblasti pohybového aparátu

 

1) Můžete se nám v krátkosti představit?

Jmenuji se Josef Jakub a v současné době působím jako ortoped na ostravské klinice Agel.

2) Můžete nám říci, s jakými obtížemi se u svých pacientů nejčastěji setkáváte a jaké jsou jejich příčiny?

Pacienti mě povětšinou navštěvují se stížnostmi na bolesti kloubů, šlach a úponů. Příčiny jejich obtíží lze hledat v nadměrném přetěžování nebo v nesprávných pracovních návycích a stereotypech. Celá řada z nich je také přirozeně způsobena degenerativními procesy.

3) Jaká je průměrná délka léčby daných komplikací?

Délka léčby přirozeně závisí na daném typu obtíží. Dá se říci, že se pohybuje v rozmezí od dvou do dvanácti měsíců. Je tedy poměrně dlouhá a často i vyčerpávající.

4) Jak se za dobu vaší praxe změnil způsob řešení zdravotních komplikací a jaké jsou nejnovější trendy ve vašem oboru?

Pacienti očekávají a často i vyžadují rychlá řešení komprimovaná nejlépe do jediné tablety. Bohužel takové zázraky ještě dělat neumíme. V našem oboru v současné době dominuje aplikace kyseliny hyaluronové nebo například alternativní podávání obohacené plazmy.

5) Jaký druh prevence doporučujete svým pacientům?

Pacientům doporučuji zejména pravidelný pohybový režim a pokud možno zdravé stravování.

6) Doporučujete pacientům užívat nějaké podpůrné přípravky z řad doplňků stravy a pokud ano, s jakou odezvou se setkáváte?

Samozřejmě doporučuji. Setkávám se vesměs s pozitivní odezvou a to nejen v oblasti prevence, doplňky stravy mohou významně zkrátit a tedy i zlepšit celý průběh léčby.

7) Jaký je dle Vašeho názoru význam vápníku pro člověka, co způsobuje jeho úbytek a jaké zdravotní komplikace s sebou nese jeho nedostatek?

Vápník je samozřejmě velmi nezbytný pro celou řadu metabolických procesů a také pro nezbytnou pevnost kostí. Obecně se dá říci, že jeho nedostatek zhoršuje funkce svalů a kostí. Kosti se například stávají lámavějšími a zvláště starším pacientům hrozí komplikované zlomeniny a s nimi spojená náročná a zdlouhavá léčba. Největším úbytkem vápníku pak trpí ženy v menopauze a ve starším věku.

8) Co si myslíte o současné nabídce produktů na tuzemském trhu v oblasti kloubní výživy (doplňků stravy) a vy sám byste nějaký zvlášť doporučil?

Jak už bylo řečeno, mí pacienti hojně užívají celou řadu preparátů včetně těch pro podporu normálního stavu kostí a kloubů. Nabídka na našem trhu je poměrně bohatá. Každá obtíž vyžaduje specifický přístup a s ní spojený preparát, nelze proto určit jeden, který by v mých doporučeních dominoval. Jak jsem již řekl, v mém oboru zatím neexistuje nějaká zázračná univerzální tabletka.

9) Co si myslíte, že by v kvalitním přípravku pro prevenci a terapii nemělo chybět?

To je těžké říci. Kvalitní přípravek je jednoduše takový, který dokáže efektivně pomoci pokud možno bez vedlejších účinků a pokud možno bez nadbytečných látek, které pro lidský organismus nemají patrný vliv.

 

Pane doktore, děkujeme za Váš čas a přejeme Vám mnoho zdraví a vitality nejen do Vašeho života, ale i do života Vašich pacientů.

Děkuji, Vám a Vašim klientům také přeji mnoho zdraví a vitality v životě.

 

MUDr. Josef Jakub - lékař ortopedie, Ostrava